Mida teha Saaremaal ja Hiiumaal?

Eesti on ääretult saarterohke, kuid sellest hoolimata ei satu paljud meist tihtipeale isegi Eesti suurimatele saartele. Kas nii on lood ka sinuga? On aega seda muuta – teeme alljärgnevalt ülevaate sellest, mida võid ette võtta Saaremaal ja Muhumaal või Hiiumaal.

Puhkus keset loodust

Saarte puhul on looduslik puhkus ainuõige valik. Hetkest, mil astud saartele, tunned, kuidas oled sattunud nagu täiesti teise maailma. Elu kulgeb rahulikumalt ning loodus on rikkalikum kui mandril. Seepärast pole ka üllatus, et saartel on kõige rohkem matkaradu ja loodusmatkavõimalusi. Korraldatakse nii jalgsimatke, jalgrattamatke kui ka palju muud ning suve jooksul on võimalik kas või kõik saared niiviisi läbi matkata.

Saaremaal peaks igaüks kindlasti minema Kaali meteoriidikraatrite väljale. Kokku on kraatreid 9, millest suurim on 110-meetrise läbimõõduga ning ulatub lausa 22 meetri sügavusele.

Hiiumaa ei jää vaatamisväärsuste ja looduskaunite kohtadega sugugi alla Muhumaale ega Saaremaale. Üks märkimisväärsemaid paiku on Sääretirp, mis on merre kitsenev maanina. Seal asuval matkarajal jalutades võid end tunda nagu oleksid sattunud maailma äärde – oled vaid sina ja meri. Kusjuures, meteoriidikraater on ka Kärdlas – see on lausa 4-kilomeetrise läbimõõduga ning eriti hästi näeb kraatri valli Palukülas ja Tubalas.

Kui sa ei soovi käia konkreetselt mööda matkaradu, võid lihtsalt minna rannapiirkondadesse ja jalutada looduses. Näiteks asub saartel rohkelt looduskauneid ja liigirohkeid alvareid ehk loopealseid. Saartel saab su keha ja vaim tõeliselt hästi lõõgastuda!

Toitlustus

Saared võivad olla küll väikesed, kuid see ei tähenda, et toiduelamusi ei saaks seal kogeda. Toome siin välja mõningad imelised toidukohad.

Saaremaa ja Muhumaa: 

  • Restoran Alexander – Pädaste mõisas asuv peen restoran on korduvalt jõudnud Eesti parimate restoranide hulka, seda tänu põhjamaisele menüüle, mis ergutab meeli.
  • Arensburg – Arensburg on üks Kuressaare legendaarsemaid restorane, mille idülli võid end kaotada.
  • Prelude – tegemist on õdusa vinoteegiga, kust leiad huvitava veinivaliku ja saaremaise toidu.
  • La Perla – selles itaaliapärases restoranis kosutatakse sind peenete roogadega. Tükike Itaaliat otse saarel!
  • Kaali trahter – nagu nimestki võid arvata, asub see kiviviske kaugusel Kaali meteoriidikraatrist. See on kodune ja ehtsalt saartele omane koht!

Hiiumaa: 

  • Ilus Villem – ajaloolise hõnguga restoran õhkab hiidlaslikust šarmist – see on koht, mida peab lihtsalt külastama, kui tahad näha ehtsat Hiiumaad.
  • Kuur – Kuur asub Kärdla sadamas ja on tuntud oma looduslike toitude poolest.
  • Lest ja Lammas – grillhouse-stiilis restoranis valmistatakse Hiiumaale omaseid toite, mille koostises on eriti oluline koht kalal ja lambalihal.

Lõbustused

Saartel on kõige lihtsam õppida tundma Eesti ajalugu, kuna väikestel saartel on rikkalikult erinevaid muuseume ja näitusesaale. Kui eelistad aga midagi tempokamat, siis on sulle ehk uudiseks, et Saaremaal on näiteks eksklusiivsed ööklubid Club Diva ja Privilege, mis on mõlemad laialdaselt tuntud. Ööelu ei piirdu sellega – Saaremaal on näiteks ka hasartmängurlus üsna populaarne, seda tänu Grand Prix maapealsele kasiinole. Tihti korraldatakse saartel isegi pokkeriturniire, mistõttu on tegelikult kasiinod, pokker ja muud seotud tegevused seal võrdlemisi populaarsed.

Kui tahad ette võtta midagi aktiivsemat, on saartel ka spordiklubisid ja seiklusparke. Ostuhuvilised saavad oma ostujanu kustutada Auriga kaubanduskeskuses või lugematutes pisikestes butiigilaadsetes käsitööpoodides.

Puhkus Saaremaal, Muhumaal, Hiiumaal või teistel Eesti saartel sobib neile, kes otsivad võimalust põgeneda igapäevaelu stressist ning soovivad oma „akusid laadida“. Ükskõik, millisele saarele minna, sa tunned, kuidas saad täielikult puhata, ent samas ei ole kunagi puudu tegevustest ega kohtadest, mida külastada.