Parimad kohad, mida külastada Narvas ja Ida-Virumaal

Ida-Virumaa on mõnes mõttes Eesti puutumatu pärl. Narva, Jõhvi, Sillamäe ja muud linnad Ida-Virumaal on täis kauneid paiku, mida külastada, kuid tihti suunatakse reisiplaanide tegemisel pilk hoopis Tallinna või Lõuna-Eesti poole. Teeme siinkohal ülevaate mõningatest kohtadest, mida võid Ida-Virumaalt leida ning mida nendes paikades ette võtta.

Rakvere linnus

Kuigi Rakvere jääb pigem Lääne-Virumaa poolele, kaasame Rakvere linnuse siiski selles nimekirjas paiga erilise tähtsuse tõttu. 16. sajandist pärit linnus ja tolle aja elu kujutav teemapark on põnev nii lastele kui täiskasvanutele – linnuses saab end riietada rüütliks, õppida keskaegse elu kohta rohkem, samuti asub linnuses piinakamber ja Schenkenbergi kõrts, kus valmistatakse keskaegseid toite!

Toila Oru park

Toila Oru park on liialduseta üks Ida-Virumaa looduskaunemaid paiku. 19. sajandil rajatud loss hävines küll täielikult II maailmasõjas, kuid Oru park on perfektselt viimistletud ning seal saab iga huviline uudistada lossipargi võlusid. Park asub otse mere ääres, mistõttu ei jäta kedagi külmaks ka avanev merevaade.

Kuremäe klooster

Kas tahad näha, kuidas elavad nunnad? Seda saab teha, kui külastad Kuremäel asuvat Kuremäe kloostrit, mis on ainuke Eestis tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Selle külastamine on täiesti tasuta, kuid kui soovid näha kogu kompleksi lähemalt, on võimalik seda teha, tellides ekskursiooni.

Narva bastionid

Bastioneid võib näha pea kõikjal Narvas – kunagise piirilinnana oli Narvas 7 bastionit, mis on enamjaolt ka kõik väga hästi säilinud. Kõige suurejoonelisem seitsmest on Viktoria bastion, mis pea täielikult restaureeritud. Kui sa oled ajaloofänn, siis peaksid kindlasti külastama bastioneid. Tee seda kindlasti koos giidiga, kes oskab sulle lähemalt rääkida ka paikade ajaloost.

Narva linnus

Lisaks bastionitele annab Narva ajaloost aimdust linnus, millest on kuulnud pea iga eestlane. Kuigi Rakvere linnus on samuti hästi säilinud, on Narva kindlust tituleeritud Eestis kõige paremini säilinud sellelaadseks ehitiseks. Märkimisväärne on ka fakt, et Narva jõe paremal kaldal asub analoogne linnus – Jaanilinna linnus. Aastaid tagasi oli see veel ka Eesti valduses, kuid tänapäeval kuulub see Venemaale ning olemuselt on Jaanilinna linnus väga sarnane Narva linnusele, olles mõnes mõttes selle „partnerlinnus“.

Kiviõli Seikluskeskus

Kas süda ihkab midagi adrenaliinirohket? Kiviõlis asub tuhamägi, mis on Eesti suurim tehismägi ning just seal asub Kiviõli Seikluskeskus, kus saab ette võtta kõike, mis vähegi südame kiiremini pumpama paneb. Tegevuste hulka kuulub näiteks trossilaskumine, bagisafari, discgolf, samuti on olemas motokeskus ja suusakeskus. Kui oled adrenaliinisõltlane, siis pead kindlasti Kiviõli külastama!

Meresuu SPA & Hotelli vee- ja saunakeskus

Kui soovid hoopis lõõgastuda ja end hellitada, tuleks külastada Meresuu spaa-hotelli. Kaunis Narva-Jõesuus asuv spaa aitab su kehal täielikult lõõgastuda tänu erinevatele basseinidele, saunadele, massaaživannidele ja duššidele. See on vinge kosutus nii kehale kui vaimule! Keskus sobib täiuslikult ka lastega peredele, kuna pisipõnnidelegi on eraldi tegevusi.

Kreenholmi piirkond

Kreemholmi piirkond ja Kreenholmi Manufaktuur on pärit 19. sajandist, mil toonases hiiglaslikus vabrikus töötas lausa üle 10 000 inimese. Punasest telliskivist ehitatud tabava välimusega hooned asuvad kahe astangu vahelisel Kreenholmi saarekesel ning piirkonda saab külastada ekskursiooni kaudu. Paar aastat tagasi kinnitati planeering, mille kohaselt kavatsetakse järgneva paarikümne aasta jooksul piirkond korda teha ning sinna jälle uut elu tuua.

Ida-Virumaalt võid leida sadu kauneid paiku ja asutusi, mida külastada. Järgmiste reisiplaanide tegemisel võta kindlasti plaaniks külastada mõnda mainitud piirkonda – selles otsuses ei pea kahetsema.